Съществуват различни техники за декупаж.
У нас най-разпространена е т.нар. салфетна техника.
При нея се използва най-горният слой на салфетка, който се залепя върху дадената повърхност и се покрива с множество слоеве лак докато се скрият ръбчетата на салфетката.
Ето няколко предмета, направени по този начин:
3D декупажа е малко по-различен. При него целта е да се постигне обемен или 3Д ефект, като върху една оригинална картинка се наслагват слоеве от нейните елементи.
3Д декупажа или Paper Tole е един от най-лесните и достъпни методи за изработка на картички. В основата му лежи създаването на 3D картина от няколко копия на един образ. Отделните елементи се изрязват и залепят на пластовете като се запазва изображението на картината.
Техника Trompe l’oeil:
Тази техника се използва в декупажа за създаването на особени украшения, на принципа на оптическата измама.
Чрез нея на предметите се придава дълбочина и триизмерност, която в действителност не съществува
Trompe l’oeil всъщност е техника с рисуване, при която си изискват задълбочени познания за перспектива и теория на светлината:
Художествен декупаж:
Това е определен вид в декупажа, при който изрязаният от салфетка или декупажна хартия мотив се слива с фона на декорирания обект.
Този вид декупаж е особено красив и хармоничен.
От своя страна художествения декупаж може да бъде:
С продължение на цвета:
Още примери: ТУК
Със създаване на среда:
Още примери: ТУК
Със Сянка (тен):
Още примери: ТУК
Техника за състаряване Кракле:
При тази техника се използват различни кракелни средства, които от своя страна могат да бъдат еднокомпонентни и двукомпонентни. Тези продукти се продават в магазините за художници и в зависимост от вида на продукта, който ще използвате се процедира по различни начини.
Техника за състаряване - Shabby chiс
Този стил е създаден неотдавна от американката Рашел Ешвер. Това е съвършенно отделен стил декупаж (почти на границата на кича)
В шейби шик задължително условие се явява присъствието на няколко цвята – искрящо бял, нежно розов, светло зелен, нежно лилав, слонова кост и др. Все “неестествени“ цветове. Също така задължително условие е и присъствието на цветя като мотив, особено рози.
Съществуват още много техники като :
Трансферни техники, техника с варак, техника с вакса, техника с релефна паста, с антична пудра и др.
Всяка от тях има своята специфика, но съществуват няколко общи правила за работа при декупаж, с които ще се запознаем в следващата тема.
Ако вече сте се прихласнали по това интересно приложно изкуство и сте нетърпеливи да научите повече за него посетете портала за декупаж, където ще намерите много линкове с уроци, видеота, галерии на декупажни артисти и др. интересни неща.
Абонамент за:
Коментари за публикацията (Atom)
какъв лак се използва
ОтговорИзтриване