Всяка от тях има различни особености и своята специфика, но съществуват няколко общи правила за работа при декупаж
Последователност на работа:
Ако работите върху дървена повърхност първо трябва да я ошкурите добре и да нанесете грунд. Можете да използвате като грунд, акрилна боя с подходящ цвят.
Изрязваме мотива, с който ще работим от салфетката. После отделяме долния слой хартия. Ще ни трябва само слоя с картинката. След това залепяме към повърхността, на която ще правим декупаж.
С четка нанасяме лак на тънък слой като внимаваме да не стане на гънки хартията. Оставяме да изсъхне. На етикета на лака погледнете колко минути трябва да съхне.
След това нанасяме втори слой лак.
Ако поставяме рисунка върху текстил трябва да покрием салфетката с няколко слоя текстилно лепило. След като лепилото засъхне можем внимателно да изгладим тъканта с топла ютия през кърпа.
Керамичните изделия е необходимо да се пекат допълнително в пещта. Това трябва да стане 3 дни след като е нанесена рисунката.
Предмета се поставя в хладна пещ. После се загрява пещта до 140-150 градуса. Предмета се държи половин час на тази температура. После пещта се изключва и се оставя да изстине. Предмета трябва да остане в нея до пълното му охлаждане.
Материали за декупаж се купуват от магазините за художници (лепила, лакове, декупажна хартия и пр.)
Много от артистите, които се занимават с този вид изкуство разменят по между си колекции от салфетки, както можете да видите в интернет, за да не се чудите вече на термина “салфетки за размяна“.
Хубавото на декупажа е, че с разнообразните си техники дава възможност на фантазията на твореца да полети.
Не бързайте да изхвърляте старите вещи - Декупажа може да им вдъхне втори живот и да ги превърне в истински произведения на изкуството.
Ако ви се прави нещо ново и интересно непременно опитайте някоя от техниките за декупаж.
Вижте още:
Декупаж - интересното приложно изкуство
Техники за декупаж
mnogo mnogo xubava rabota!!!OTLI4NA rabota!!!tsestito!!!
ОтговорИзтриване